Översikt
Specifikation
SC2004C

SC2004C Grundläggande information
| Panelmodell | SC2004C |
|---|---|
| Panel varumärke | Amson |
| descrition | STN-LCD ,2.9 inch, 20×4 |
| Paneltyp | STN-LCD |
| SC2004C-pris | Begär pris och ledtid |
| Driftstemperatur | -20 ~ 70 °C |
| Förvaringstemperatur | -30 ~ 80 °C |
SC2004C Mekaniska egenskaper
| Displayformat | 20 characters × 4 lines |
|---|---|
| Visa teckensnitt | 5×7 dots + cursor |
| Teckenstorlek | 2.95×4.75 mm |
| Karaktärsställning | 3.55×5.35 mm |
| Pixelkonfiguration | Rectangle |
| Bildförhållande | >3:1 (H:V) |
| Formfaktor | Flat Rectangle Display |
| Dot pitch | 0.60×0.60 mm (H×V) |
| Aktivt område | 70.4×20.8 mm (H×V) |
| Bezel Area | 77×26.3 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 118×43 mm (H×V) |
| Skissdjup | 12.7 (Max.) mm |
| Hål och fästen | Face mounting holes (4-Φ3.5) on left, right bezel |
| Landskap eller Porträtt | Landscape type |
| Pekskärmen | Without |
SC2004C Optiska funktioner
| Visningsläge | STN, Blue mode (Negative), Transflective |
|---|---|
| Display Färg | Monochrome () |
| Solljus läsbar | Y |
SC2004C Elektronik Feature
| Förare IC | COB Built-in KS0066 |
|---|---|
| Körningsmetod | Duty: 1/16 |
SC2004C Backlight System
| Lampposition | Edge light type |
|---|---|
| Lamptyp | WLED |
SC2004C Signalgränssnitt
| Signalkategori | CPU |
|---|---|
| Signalklass | 8-bit parallel |
| Ingångsspänning för panel | 5.0V (Typ.) |
| Ingångsström för panelen | 3.2/6.0mA (Typ./Max.) |
| Gränssnittstyp | Pad |
