Översikt
Specifikation
AA104VB04

AA104VB04 Grundläggande information
| Panelmodell | AA104VB04 |
|---|---|
| Panel varumärke | Mitsubishi |
| descrition | a-Si TFT-LCD ,10.4 inch, 640×480 |
| Paneltyp | a-Si TFT-LCD |
| AA104VB04-pris | Begär pris och ledtid |
| Modell alias | T-51513D104JU-FW-A-AA |
| Driftstemperatur | 0 ~ 50 °C |
| Förvaringstemperatur | -20 ~ 60 °C |
AA104VB04 Mekaniska egenskaper
| Punktlösning | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixelkonfiguration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel densitet | 76 PPI |
| Bildförhållande | 4:3 (H:V) |
| Formfaktor | Flat Rectangle Display |
| Dot pitch | 0.110×0.330 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.330×0.330 mm (H×V) |
| Vikt | 530g (Typ.) |
| Aktivt område | 211.2×158.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 215.4×161.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 243×181.6 mm (H×V) |
| Skissdjup | 12.2±0.5 mm |
| Hål och fästen | Face mounting holes (2-Φ3.5, 2-R1.75) on left, right bezel |
| Landskap eller Porträtt | Landscape type |
| Pekskärmen | Without |
AA104VB04 Optiska funktioner
| Visningsläge | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| ljusstyrka | 400 cd/m² (Typ.) |
| Kontrastförhållande | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Färg | 262K (6-bit) |
| Respons tid | 15/35 (Typ.)(Tr/Td) |
| Visningsvinkel | 60/60/55/45 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Visar riktning | 12 o'clock |
| Vit färgkromaticitet | Wx:0.320; Wy:0.340 |
| Solljus läsbar | N |
AA104VB04 Elektronik Feature
| Vertikal frekvens | 60Hz |
|---|---|
| Omvänd scanning | No |
| Total strömförbrukning | 8.3W (Typ.) |
AA104VB04 Backlight System
| Lampposition | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamptyp | CCFL |
| Lampbelopp | 2 pcs |
| Lampform | Straight |
| Lampans livstid | 50K(Typ.) (Hours) |
| Lampa kan bytas ut | Replaceable |
| Lampspänning | 580V (Typ.) |
| Lampans ström | 3.0/6.5/7.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lampans startspänning | 810V (Min.) |
| Lampor Strömförbrukning | 7.54W (Typ.) |
| Gränssnittstyp | Connector |
| Gränssnittsposition | |
| Lampadrivrutin | No |
AA104VB04 Signalgränssnitt
| Signalkategori | TTL |
|---|---|
| Signalklass | CMOS (1 ch, 6-bit) |
| Ingångsspänning för panel | 5.0V (Typ.)(VCC) |
| Ingångsström för panelen | 200mA (Typ.)(ICC) |
| Spänning för visningssignaler | 0≤VIL≤0.8V; 2.0V≤VIH≤VCC |
| Gränssnittstyp | Connector |
| Gränssnittsposition | |
| Signalgränssnitt | HRS - DF9B-31P-1V, Pitch:1.0 mm, Pin:31 pins |
