Översikt
Specifikation
B140XTN06.3

B140XTN06.3 Grundläggande information
| Panelmodell | B140XTN06.3 |
|---|---|
| Panel varumärke | AUO |
| descrition | a-Si TFT-LCD ,14.0 inch, 1366×768 |
| Paneltyp | a-Si TFT-LCD |
| B140XTN06.3-pris | Begär pris och ledtid |
| Driftstemperatur | 0 ~ 50 °C |
| Förvaringstemperatur | -20 ~ 60 °C |
| Anmärkningar | eDP1.2 |
B140XTN06.3 Mekaniska egenskaper
| Punktlösning | 1366(RGB)×768 (WXGA) |
|---|---|
| Pixelkonfiguration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel densitet | 112 PPI |
| Bildförhållande | 16:9 (H:V) |
| Formfaktor | Flat Rectangle Display |
| Dot pitch | 0.0755×0.2265 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2265×0.2265 mm (H×V) |
| Vikt | 295g (Max.) |
| Yta | Glare (Haze 0%), Hard coating (3H) |
| Aktivt område | 309.399×173.952 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 326.18×205.1 mm (H×V) |
| Skissdjup | 3.0 (Max.) mm |
| Formstil | Slim (PCBA Flat, Depth ≤3.2mm) |
| Hål och fästen | Face mounting holes |
| Landskap eller Porträtt | Landscape type |
| Pekskärmen | Without |
B140XTN06.3 Optiska funktioner
| Visningsläge | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| ljusstyrka | 200 cd/m² (Typ.) |
| Kontrastförhållande | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Färg | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 45% NTSC (CIE1931) |
| Respons tid | 2/6 (Typ.)(Tr/Td) |
| Visningsvinkel | 45/45/15/35 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Visar riktning | 6 o'clock |
| Vit färgkromaticitet | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| Vit Variation | 1.25/1.60 (Max.)(5/13 points) |
| Solljus läsbar | N |
B140XTN06.3 Elektronik Feature
| Vertikal frekvens | 60Hz |
|---|---|
| Omvänd scanning | No |
| Total strömförbrukning | 3.4W (Max.) |
B140XTN06.3 Backlight System
| Lampposition | Edge light type |
|---|---|
| Lamptyp | WLED |
| Lampans livstid | 15K(Min.) (Hours) |
| Gränssnittstyp | Included in panel signal interface |
| Lampadrivrutin | 5.5/12.0/21.0V (Min./Typ./Max.) |
B140XTN06.3 Signalgränssnitt
| Signalkategori | eDP |
|---|---|
| Signalklass | eDP (1 Lane) |
| Ingångsspänning för panel | 3.3V (Typ.) |
| Gränssnittstyp | Connector |
| Gränssnittsposition | |
| Signalgränssnitt | JAE - HD1S040HA1, Pitch:0.5 mm, Pin:40 pins |
