Översikt
Specifikation
DLC1040ABG-3
DLC1040ABG-3 Grundläggande information
| Panelmodell | DLC1040ABG-3 |
|---|---|
| Panel varumärke | DLC |
| descrition | a-Si TFT-LCD ,10.4 inch, 800×600 |
| Paneltyp | a-Si TFT-LCD |
| DLC1040ABG-3-pris | Begär pris och ledtid |
| Driftstemperatur | -20 ~ 70 °C |
| Förvaringstemperatur | -30 ~ 80 °C |
DLC1040ABG-3 Mekaniska egenskaper
| Punktlösning | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixelkonfiguration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel densitet | 96 PPI |
| Bildförhållande | 4:3 (H:V) |
| Formfaktor | Flat Rectangle Display |
| Dot pitch | 0.088×0.264 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.264×0.264 mm (H×V) |
| Aktivt område | 211.2×158.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 215.6×162.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 236×176.9 mm (H×V) |
| Skissdjup | 5.60±0.30 mm |
| Hål och fästen | Face mounting holes (4-Φ2.5, 2-R1.25) on left, right bezel |
| Landskap eller Porträtt | Landscape type |
| Pekskärmen | Without |
DLC1040ABG-3 Optiska funktioner
| Visningsläge | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| ljusstyrka | 1000 cd/m² (Typ.) |
| Kontrastförhållande | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Färg | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 53% NTSC (CIE1931) |
| Respons tid | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Visningsvinkel | 70/70/60/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Visar riktning | 12 o'clock |
| Vit färgkromaticitet | Wx:0.299; Wy:0.339 |
| Vit Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Solljus läsbar | Y |
DLC1040ABG-3 Elektronik Feature
| Vertikal frekvens | 60Hz |
|---|---|
| Omvänd scanning | No |
DLC1040ABG-3 Backlight System
| Lampposition | Edge light type (Top side) |
|---|---|
| Lamptyp | WLED |
| Lampform | Array |
| Lampans livstid | 25K(Typ.) (Hours) |
| Lampspänning | 27/29V (Min./Max.) |
| Lampans ström | 120mA (Typ.) |
| Lampor Strömförbrukning | 2.5W (Typ.) |
| Gränssnittstyp | Connector |
| Lampadrivrutin | No |
DLC1040ABG-3 Signalgränssnitt
| Signalkategori | LVDS |
|---|---|
| Signalklass | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Ingångsspänning för panel | 3.3V (Typ.) |
| Ingångsström för panelen | 480mA (Max.) |
| Gränssnittstyp | Connector |
| Signalgränssnitt | HRS - DF19K-20P-1H, Pitch:1.0 mm, Pin:20 pins |
