Översikt
Specifikation
LC490EUH-LGF1

LC490EUH-LGF1 Grundläggande information
| Panelmodell | LC490EUH-LGF1 |
|---|---|
| Panel varumärke | LG Display |
| descrition | a-Si TFT-LCD ,49 inch, 1920×1080 |
| Paneltyp | a-Si TFT-LCD |
| LC490EUH-LGF1-pris | Begär pris och ledtid |
| Modell alias | LC490EUH (LG)(F1) |
| Driftstemperatur | 0 ~ 50 °C |
| Förvaringstemperatur | -20 ~ 60 °C |
| Anmärkningar | for LG TV Set: 49LB870V |
LC490EUH-LGF1 Mekaniska egenskaper
| Punktlösning | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixelkonfiguration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel densitet | 45 PPI |
| Bildförhållande | 16:9 (H:V) |
| Formfaktor | Flat Rectangle Display |
| Dot pitch | 0.1864×0.5593 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.5593×0.5593 mm (H×V) |
| Vikt | 12.0/12.6 Ks (Typ./Max.) |
| Yta | Antiglare (Haze 1%), Hard coating (2H) |
| Aktivt område | 1073.78×604 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1086.3×622 mm (H×V) |
| Skissdjup | 21.6 (Typ.) mm |
| Landskap eller Porträtt | Landscape type |
| Pekskärmen | Without |
LC490EUH-LGF1 Optiska funktioner
| Visningsläge | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| ljusstyrka | 450 cd/m² (Typ.) |
| Kontrastförhållande | 1400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Färg | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Respons tid | 8/10 (Typ.)(Tr/Td) |
| Visningsvinkel | 89/89/89/89 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Visar riktning | Symmetry |
| Vit färgkromaticitet | Wx:0.281; Wy:0.288 |
| Vit Variation | 1.54 (Max.)(9 points) |
| 3D-skärm | |
| Solljus läsbar | N |
LC490EUH-LGF1 Elektronik Feature
| Vertikal frekvens | 120Hz |
|---|---|
| Omvänd scanning | No |
| Total strömförbrukning | 52.24W (Typ.) |
| Time Controller (T-CON) | W/O T-con |
LC490EUH-LGF1 Backlight System
| Lampposition | Edge light type |
|---|---|
| Lamptyp | WLED |
| Lampans livstid | 50K(Typ.) (Hours) |
| Lampspänning | 58.9±4.75V |
| Lampans ström | 130±6.5mA |
| Lampor Strömförbrukning | 45.94/48.9W (Typ./Max.) |
| Gränssnittstyp | Connector |
| Lampadrivrutin | No |
LC490EUH-LGF1 Signalgränssnitt
| Signalkategori | EPI |
|---|---|
| Signalklass | EPI |
| Ingångsspänning för panel | 12.0V (Typ.) |
| Ingångsström för panelen | 0.78/1.02A (Typ./Max.) |
| Panel strömförbrukning | 4.3/5.6W (Typ./Max.) |
| Gränssnittstyp | Connector |
| Signalgränssnitt | HRS - TF06L-50S-0.5SH, Pitch:0.5 mm, Pin:50 pins |
