Översikt
Specifikation
LQ104V1DG64

LQ104V1DG64 Grundläggande information
| Panelmodell | LQ104V1DG64 |
|---|---|
| Panel varumärke | SHARP |
| descrition | a-Si TFT-LCD ,10.4 inch, 640×480 |
| Paneltyp | a-Si TFT-LCD |
| LQ104V1DG64-pris | Begär pris och ledtid |
LQ104V1DG64 Mekaniska egenskaper
| Punktlösning | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixelkonfiguration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel densitet | 76 PPI |
| Bildförhållande | 4:3 (H:V) |
| Formfaktor | Flat Rectangle Display |
| Dot pitch | 0.110×0.330 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.330×0.330 mm (H×V) |
| Vikt | 1.00Kgs (Max.) |
| Yta | Antiglare, Hard coating (7H), Antireflection |
| Aktivt område | 211.2×158.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 214.6×162.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 246.5×179.4 mm (H×V) |
| Skissdjup | 17.2 (Max.) mm |
| Hål och fästen | Face mounting holes (2-Φ3.4, 2-R1.7×4.4) on left, right bezel |
| Landskap eller Porträtt | Landscape type |
| Pekskärmen | Without |
| Panelöverdrag | With Strengthened Cover Glass |
LQ104V1DG64 Optiska funktioner
| Visningsläge | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| ljusstyrka | 450 cd/m² (Typ.) |
| Kontrastförhållande | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Färg | 262K (6-bit) |
| Respons tid | 10/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Visningsvinkel | 70/70/50/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Visar riktning | 6 o'clock |
| Vit färgkromaticitet | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| Vit Variation | 1.35 (Max.)(5 points) |
| Solljus läsbar | N |
LQ104V1DG64 Elektronik Feature
| Vertikal frekvens | 60Hz |
|---|---|
| Omvänd scanning | Yes (U/D, L/R) |
LQ104V1DG64 Backlight System
| Lampposition | Edge light type (Top side) |
|---|---|
| Lamptyp | CCFL |
| Lampbelopp | 2 pcs |
| Lampform | Straight |
| Lampans livstid | 50K(Min.) (Hours) |
| Lampa kan bytas ut | Replaceable |
| Lampspänning | 467V (Typ.) |
| Lampans ström | 3.0/6.0/6.5mA (Min./Typ./Max.) |
| Lampfrekvens | 35/60/70KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lampans startspänning | 1300V (Max.) |
| Lampor Strömförbrukning | 5.6W (Typ.) |
| Gränssnittstyp | Connector |
| Lampadrivrutin | No |
LQ104V1DG64 Signalgränssnitt
| Signalkategori | TTL |
|---|---|
| Signalklass | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Ingångsspänning för panel | 3.3/5.0V (Typ.)(VCC) |
| Ingångsström för panelen | 200/130mA (Typ.)(ICC) |
| Spänning för visningssignaler | VIL≤0.8V; 2.1V≤VIH |
| Gränssnittstyp | Connector |
| Signalgränssnitt | HRS - DF9MA-31P-1V(32), Pitch:1.0 mm, Pin:31 pins |
