Översikt
Specifikation
LQ12DX31

LQ12DX31 Grundläggande information
| Panelmodell | LQ12DX31 |
|---|---|
| Panel varumärke | SHARP |
| descrition | a-Si TFT-LCD ,12.1 inch, 1024×768 |
| Paneltyp | a-Si TFT-LCD |
| LQ12DX31-pris | Begär pris och ledtid |
| Driftstemperatur | 0 ~ 50 °C |
| Förvaringstemperatur | -25 ~ 60 °C |
LQ12DX31 Mekaniska egenskaper
| Punktlösning | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixelkonfiguration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel densitet | 105 PPI |
| Bildförhållande | 4:3 (H:V) |
| Formfaktor | Flat Rectangle Display |
| Dot pitch | 0.080×0.240 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.240×0.240 mm (H×V) |
| Vikt | 570±20g |
| Yta | Antiglare, Hard coating (2H) |
| Aktivt område | 245.76×184.32 mm (H×V) |
| Bezel Area | 250.0×188.5 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 275×203.2 mm (H×V) |
| Skissdjup | 8.0±0.5 mm |
| Hål och fästen | Face mounting holes (2-Φ3.4, 2-R1.7) on left, right bezel |
| Landskap eller Porträtt | Landscape type |
| Pekskärmen | Without |
LQ12DX31 Optiska funktioner
| Visningsläge | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| ljusstyrka | 100 cd/m² (Typ.) |
| Kontrastförhållande | 100 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Färg | 262K (6-bit) |
| Respons tid | 30/50 (Typ.)(Tr/Td) |
| Visningsvinkel | 35/35/10/30 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Visar riktning | 6 o'clock |
| Vit färgkromaticitet | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| Vit Variation | 1.45 (Max.)(5 points) |
| Solljus läsbar | N |
LQ12DX31 Elektronik Feature
| Omvänd scanning | No |
|---|
LQ12DX31 Backlight System
| Lampposition | Edge light type (Top side) |
|---|---|
| Lamptyp | CCFL |
| Lampbelopp | 1 pcs |
| Lampform | Straight |
| Lampans livstid | 10K(Min.) (Hours) |
| Lampspänning | 630V (Typ) |
| Lampans ström | 2.5/5.5/6.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lampfrekvens | 20/35/60KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lampans startspänning | 1300/1400V (Min.)(Ta=+25/0℃) |
| Lampor Strömförbrukning | 3.5W (Typ.) |
| Gränssnittstyp | Connector |
| Lampadrivrutin | No |
LQ12DX31 Signalgränssnitt
| Signalkategori | LVDS |
|---|---|
| Signalklass | LVDS (2 ch, 6-bit) |
| Ingångsspänning för panel | 5.0V (Typ.) |
| Ingångsström för panelen | 390/600mA (Typ./Max.) |
| Gränssnittstyp | Connector |
| Signalgränssnitt | molex - 53779-2010, Pitch:1.25 mm, Pin:20 pins |
