Översikt
Specifikation
TM037YDHP02

TM037YDHP02 Grundläggande information
| Panelmodell | TM037YDHP02 |
|---|---|
| Panel varumärke | TIANMA |
| descrition | a-Si TFT-LCD ,3.7 inch, 480×800 |
| Paneltyp | a-Si TFT-LCD |
| TM037YDHP02-pris | Begär pris och ledtid |
| Driftstemperatur | -20 ~ 70 °C |
| Förvaringstemperatur | -30 ~ 80 °C |
TM037YDHP02 Mekaniska egenskaper
| Punktlösning | 480(RGB)×800 (WVGA) |
|---|---|
| Pixelkonfiguration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel densitet | 252 PPI |
| Bildförhållande | 3:5 (H:V) |
| Formfaktor | Flat Rectangle Display |
| Dot pitch | 0.0335×0.1005 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1005×0.1005 mm (H×V) |
| Vikt | TBD |
| Aktivt område | 48.24×80.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 52.54×89.5 mm (H×V) |
| Skissdjup | 1.8±0.1 mm |
| Landskap eller Porträtt | Portrait type |
| Pekskärmen | Without |
TM037YDHP02 Optiska funktioner
| Visningsläge | Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| ljusstyrka | 400 cd/m² (Typ.) |
| Kontrastförhållande | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Färg | 262K/16.7M (6-bit / 6-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 71% NTSC (CIE1931) |
| Respons tid | 25 (Typ.)(Tr+Tf) |
| Visningsvinkel | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Visar riktning | Symmetry |
| Vit färgkromaticitet | Wx:0.305; Wy:0.317 |
| Vit Variation | 1.18/1.25 (Typ./Max.)(9 points) |
| Solljus läsbar | N |
TM037YDHP02 Elektronik Feature
| Förare IC | COG Built-in ILI9806 |
|---|
TM037YDHP02 Backlight System
| Lampposition | Edge light type |
|---|---|
| Lamptyp | WLED |
| Lampbelopp | 8S1P |
| Lampform | 1 string |
| Lampspänning | 26.4V (Typ.) |
| Lampans ström | 20mA (Typ.) |
| Lampor Strömförbrukning | 528mW (Typ.) |
| Gränssnittstyp | Included in panel signal interface |
| Lampadrivrutin | No |
TM037YDHP02 Signalgränssnitt
| Signalkategori | TTL |
|---|---|
| Signalklass | Parallel RGB (1 ch, 6/8-bit) + SPI |
| Ingångsspänning för panel | (1.8/2.8)/2.8V (Typ.)(IOVCC/VCI) |
| Spänning för visningssignaler | 0≤VIL≤0.3IOVCC; 0.7IOVCC≤VIL≤IOVCC |
| Gränssnittstyp | FPC |
