Översikt
Specifikation
AA104VC03

AA104VC03 Grundläggande information
| Panelmodell | AA104VC03 |
|---|---|
| Panel varumärke | Mitsubishi |
| descrition | a-Si TFT-LCD ,10.4 inch, 640×480 |
| Paneltyp | a-Si TFT-LCD |
| AA104VC03-pris | Begär pris och ledtid |
| Modell alias | T-51513D104J-FW-A-AE |
| Driftstemperatur | -20 ~ 70 °C |
| Förvaringstemperatur | -20 ~ 80 °C |
AA104VC03 Mekaniska egenskaper
| Punktlösning | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixelkonfiguration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel densitet | 76 PPI |
| Bildförhållande | 4:3 (H:V) |
| Formfaktor | Flat Rectangle Display |
| Dot pitch | 0.110×0.330 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.330×0.330 mm (H×V) |
| Vikt | 540g (Typ.) |
| Yta | Hard coating (2H), Antireflection |
| Aktivt område | 211.2×158.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 215.4×161.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 243×181.6 mm (H×V) |
| Skissdjup | 12.2±0.5 mm |
| Hål och fästen | Face mounting holes (2-Φ3.5, 2-R1.75) on left, right bezel |
| Landskap eller Porträtt | Landscape type |
| Pekskärmen | Without |
AA104VC03 Optiska funktioner
| Visningsläge | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| ljusstyrka | 380 cd/m² (Typ.) |
| Kontrastförhållande | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Färg | 262K (6-bit) |
| Respons tid | 10/30 (Typ.)(Tr/Td) |
| Visningsvinkel | 80/80/70/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Visar riktning | 6 o'clock |
| Vit färgkromaticitet | Wx:0.333; Wy:0.349 |
| Vit Variation | 1.30 (Max.)(5 points) |
| Solljus läsbar | Y |
AA104VC03 Elektronik Feature
| Vertikal frekvens | 60Hz |
|---|---|
| Omvänd scanning | Yes (180°) |
AA104VC03 Backlight System
| Lampposition | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamptyp | CCFL |
| Lampbelopp | 2 pcs |
| Lampform | Straight |
| Lampans livstid | 50K(Min.) (Hours) |
| Lampa kan bytas ut | Replaceable |
| Lampspänning | 480V (Typ.) |
| Lampans ström | 3.0/6.0/7.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lampfrekvens | 40/80KHz (Min./Max.) |
| Lampans startspänning | 930/1170/1300V (Min.)(Ta=+25/0/-20℃) |
| Gränssnittstyp | Connector |
| Gränssnittsposition | |
| Lampadrivrutin | No |
AA104VC03 Signalgränssnitt
| Signalkategori | TTL |
|---|---|
| Signalklass | CMOS (1 ch, 6-bit) |
| Ingångsspänning för panel | 3.3/5.0V (Typ.)(VCC) |
| Ingångsström för panelen | 300/200mA (Typ.)(ICC) |
| Spänning för visningssignaler | 0≤VIL≤0.8V; 2.0V≤VIH≤5.25V |
| Gränssnittstyp | Connector |
| Gränssnittsposition | |
| Signalgränssnitt | HRS - DF9B-31P-1V, Pitch:1.0 mm, Pin:31 pins |
