Översikt
Specifikation
LQ070T5CR01

LQ070T5CR01 Grundläggande information
| Panelmodell | LQ070T5CR01 |
|---|---|
| Panel varumärke | SHARP |
| descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 480×234 |
| Paneltyp | a-Si TFT-LCD |
| LQ070T5CR01-pris | Begär pris och ledtid |
| Driftstemperatur | -30 ~ 85 °C |
| Förvaringstemperatur | -40 ~ 95 °C |
| Vibrationsmotstånd | 2.9G (28.4 m/s²) |
| Anmärkningar | NTSC(M) / PAL(B·G) |
LQ070T5CR01 Mekaniska egenskaper
| Punktlösning | 480(RGB)×234 |
|---|---|
| Pixelkonfiguration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel densitet | 76 PPI |
| Bildförhållande | 16:9 (H:V) |
| Formfaktor | Flat Rectangle Display |
| Dot pitch | 0.107×0.372 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.321×0.372 mm (H×V) |
| Vikt | 320g (Max.) |
| Yta | Antiglare, Antireflection |
| Aktivt område | 154.08×87.05 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 170×104 mm (H×V) |
| Skissdjup | 18.0 (Typ.) mm |
| Landskap eller Porträtt | Landscape type |
| Pekskärmen | Without |
LQ070T5CR01 Optiska funktioner
| Visningsläge | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| ljusstyrka | 350 cd/m² (Typ.) |
| Kontrastförhållande | 60 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Färg | Full color () |
| Respons tid | 30/50 (Typ.)(Tr/Td) |
| Visningsvinkel | 65/65/50/65 (Typ.)(CR≥5) (L/R/U/D) |
| Visar riktning | 6 o'clock |
| Vit färgkromaticitet | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| Solljus läsbar | N |
LQ070T5CR01 Elektronik Feature
| Omvänd scanning | Yes (U/D, L/R) |
|---|---|
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
LQ070T5CR01 Backlight System
| Lampposition | Edge light type |
|---|---|
| Lamptyp | CCFL |
| Lampbelopp | 1 pcs |
| Lampform | Straight |
| Lampans livstid | 10K(Min.) (Hours) |
| Lampadrivrutin | 750/850mA (Typ./Max.) |
LQ070T5CR01 Signalgränssnitt
| Signalkategori | Analog |
|---|---|
| Signalklass | Analog RGB + Composite Video (NTSC/PAL) |
| Ingångsspänning för panel | 8.0±1.0V |
| Ingångsström för panelen | 220mA (Typ.), 300mA (Max.) |
| Gränssnittstyp | Connector |
| Signalgränssnitt | Kyocera Elco - 00-6208-500-028-000, Pitch:1.0 mm, Pin:28 pins |
