Översikt
Specifikation
LQ104V1DC41

LQ104V1DC41 Grundläggande information
| Panelmodell | LQ104V1DC41 |
|---|---|
| Panel varumärke | SHARP |
| descrition | a-Si TFT-LCD ,10.4 inch, 640×480 |
| Paneltyp | a-Si TFT-LCD |
| LQ104V1DC41-pris | Begär pris och ledtid |
| Driftstemperatur | -10 ~ 70 °C |
| Förvaringstemperatur | -30 ~ 70 °C |
LQ104V1DC41 Mekaniska egenskaper
| Punktlösning | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixelkonfiguration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel densitet | 76 PPI |
| Bildförhållande | 4:3 (H:V) |
| Formfaktor | Flat Rectangle Display |
| Dot pitch | 0.110×0.330 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.330×0.330 mm (H×V) |
| Vikt | 310g (Max.) |
| Yta | Clear, Hard coating (3H), Antireflection |
| Aktivt område | 211.2×158.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 214.6×162.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 265×195 mm (H×V) |
| Skissdjup | 11.2 (Max.) mm |
| Hål och fästen | Face mounting holes (2-Φ3.4, 2-R1.7×4.4) on left, right bezel |
| Landskap eller Porträtt | Landscape type |
| Pekskärmen | Without |
LQ104V1DC41 Optiska funktioner
| Visningsläge | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| ljusstyrka | 0 cd/m² |
| Kontrastförhållande | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Färg | 262K (6-bit) |
| Respons tid | 20/40 (Typ.)(Tr/Td) |
| Visningsvinkel | 70/70/40/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Visar riktning | 6 o'clock |
| Vit färgkromaticitet | Wx:0.305; Wy:0.329 |
| transmissivitet | 7.7% (Typ.)(with Polarizer) |
| Solljus läsbar | N |
LQ104V1DC41 Elektronik Feature
| Omvänd scanning | Yes (U/D, L/R) |
|---|
LQ104V1DC41 Backlight System
| Lamptyp | No B/L |
|---|
LQ104V1DC41 Signalgränssnitt
| Signalkategori | TTL |
|---|---|
| Signalklass | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Ingångsspänning för panel | 3.3/5.0V (Typ.)(VCC) |
| Ingångsström för panelen | 180/150mA (Typ.)(ICC) |
| Spänning för visningssignaler | VIL≤0.3VCC; 0.7VCC≤VIH |
| Gränssnittstyp | Connector |
| Signalgränssnitt | HRS - DF9MA-31P-1V, Pitch:1.0 mm, Pin:31 pins |
