Översikt
Specifikation
LQ12DX12

LQ12DX12 Grundläggande information
| Panelmodell | LQ12DX12 |
|---|---|
| Panel varumärke | SHARP |
| descrition | a-Si TFT-LCD ,12.1 inch, 1024×768 |
| Paneltyp | a-Si TFT-LCD |
| LQ12DX12-pris | Begär pris och ledtid |
| Driftstemperatur | 0 ~ 50 °C |
| Förvaringstemperatur | -25 ~ 60 °C |
LQ12DX12 Mekaniska egenskaper
| Punktlösning | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixelkonfiguration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel densitet | 105 PPI |
| Bildförhållande | 4:3 (H:V) |
| Formfaktor | Flat Rectangle Display |
| Dot pitch | 0.080×0.240 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.240×0.240 mm (H×V) |
| Vikt | 1.07Kgs (Typ.) |
| Yta | Antiglare, Hard coating (2H), Antireflection |
| Aktivt område | 245.76×184.32 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 283×215.6 mm (H×V) |
| Skissdjup | 16.5 (Typ.) mm |
| Hål och fästen | Face mounting holes (2-Φ3.4, 2-R1.7×5.4) on left, right bezel |
| Landskap eller Porträtt | Landscape type |
| Pekskärmen | Without |
LQ12DX12 Optiska funktioner
| Visningsläge | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| ljusstyrka | 150 cd/m² (Typ.) |
| Kontrastförhållande | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Färg | 262K (6-bit) |
| Respons tid | 30/50 (Typ.)(Tr/Td) |
| Visningsvinkel | 35/35/10/30 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Visar riktning | 6 o'clock |
| Vit färgkromaticitet | Wx:0.290; Wy:0.320 |
| Vit Variation | 1.25 (Max.)(5 points) |
| Solljus läsbar | N |
LQ12DX12 Elektronik Feature
| Omvänd scanning | No |
|---|---|
| Total strömförbrukning | 7.3W (Typ.) |
LQ12DX12 Backlight System
| Lampposition | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamptyp | CCFL |
| Lampbelopp | 2 pcs |
| Lampform | Straight |
| Lampans livstid | 10K(Min.) (Hours) |
| Lampspänning | 530V (Typ.) |
| Lampans ström | 2.2/5.5/6.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lampfrekvens | 30/40/50KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lampans startspänning | 1100/1400V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lampor Strömförbrukning | 5.8W (Typ.) |
| Gränssnittstyp | Connector |
| Lampadrivrutin | No |
LQ12DX12 Signalgränssnitt
| Signalkategori | TTL |
|---|---|
| Signalklass | Parallel RGB (2 ch, 6-bit) |
| Ingångsspänning för panel | 5.0V (Typ.)(VCC) |
| Ingångsström för panelen | 300mA (Typ.)(ICC) |
| Spänning för visningssignaler | GND≤VIL≤1.0V; 2.4V≤VIH≤VCC |
| Gränssnittstyp | Connector |
| Signalgränssnitt | JAE - IL-FPR-50S-HF, Pitch:0.5 mm, Pin:50 pins |
